| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.9 mm |
| Width | 5.9 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 750 µm |
| Forward Current | 12 A |
| Forward Voltage | 420 mV |
| Average Rectified Current | 12 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 45 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 45 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 300 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 300 A |
| Reverse Current | 90 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reverse Voltage | 45 V |
Stock: 1854
Distributors
pcbx
Unit Price$1.42090
Ext.Price$1.42090
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.42090 | $1.42090 |
| 10 | $0.91392 | $9.13920 |
| 25 | $0.80259 | $20.06475 |
| 50 | $0.70482 | $35.24100 |
| 100 | $0.61897 | $61.89700 |
| 300 | $0.55305 | $165.91500 |
| 500 | $0.49415 | $247.07500 |
| 1000 | $0.47192 | $471.92000 |
| 3000 | $0.42490 | $1274.70000 |
